Naposledy aktualizováno: 26.02.2018 18:32:09
Na úvodní stranu

Knihovna městyse Loučeň

Vzkazy

       Na sever od Nymburka lesy obklopena leží Loučeň, roku 1906 na městečko povýšená.

 

Zámek s lesnatým pozadím zdaleka poskytuje pěkný pohled. V máji, když se obalí stromoví závějemi sněhových květů, pokochá se oko nádherným obrazem, okřeje duše....

 

      Tak je popsána Loučeň v knize Místopis okresu Nymburského z roku 1912.

 

A tak to vypadá na Loučeni v máji i po létech.

 

 

OBRÁZEK : snimek_42802_loucen_v_kvetech.jpg

 

 

       Čtenářství zde má díky národním buditelům a tehdejším mecenášům  dlouholetou tradici a tak jsme v roce 2009 vzpomínali již 135 let od založení 1.veřejné knihovny na Loučeni,  tak zv. Čtenářské besedy, jak to popisuje bývalý kronikář pan Mareček.

 

      Od 70 let 19.století se dostali do popředí společenského života Mladočeši s.Dr Karlem Sladkovským, Josefem Barákem, Dr. Eduardem Grégrem a J.V. Fričem. Zakládali různé spolky. V Nymburce byl založen Klub národní strany svobodomyslné, kam docházel z Loučeně učitel Matějka a inspektor panství František Nábl. Dr. Sladkovský již dříve bydlel na letním bytě v čp. 5 u pana Schultze a tak v Loučeni již tenkrát zavládl duch národní. Na popud Sladkovského se dalo dohromady několik zdejších vlastenců - obchodník Schultz, řídící učitel Janda, truhlář Jan Tiller, kupec Fr. Červinka, pekař Václav Dohnal, lesní adjunkt Holan a další a v roce 1874 založili na Loučeni  první český spolek Čtenářskou besedu.

 

      Zakládajícím předsedou byl Josef Schultz. Zásluhou  Dr. Sladkovského byla Beseda zásobena zdarma Národními listy a dalšími českými časopisy. Každý, kdo mohl, daroval knihu a tak na Loučeni " U Janatů" vznikla první veřejná knihovna. Dr. Sladkovský a později i kníže Alexander Thurn Taxis byli zvoleni čestnými členy. Beseda měla 65 členů.

 

      Z další činnosti Besedy máme dokonce fotodokumentaci z jejího výletu do Prachovských skal v roce 1901 a zmínku z května 1924 kdy " Beseda čtenářská " slavila 50leté výročí svého založení. V zahradě hostince "U Janatů" hrála dechová hudba pana Fadrhonce z Patřína a večer se v nové sokolovně tancovalo. Přítomen byl i čestný člen Alexander Thurn Taxis.

 

Knihovna byla také později umístěna v budově Místního nár. výboru, kde je nyní pošta /obrázek z r.1974/ a též v důstojných prostorách Kulturního domu, odkud byla nakonec přestěhována do budovy požární zbrojnice, kde by si zasloužila větší prostory pro společenské vyžití. 

 

 

OBRÁZEK : puvodni_knihovna.jpg

 

 

V roce 2014 jsme oslavili významné stočtyřicáté výročí vzniku knihovny na Loučeni .